top of page

Co zrobić aby realizować się jako architekt krajobrazu, bez dużego doświadczenia?

  • Zdjęcie autora: Justyna Mazur-Łabuz
    Justyna Mazur-Łabuz
  • 14 wrz 2021
  • 7 minut(y) czytania

Czy można zostać architektem krajobrazu bez wiedzy i doświadczenia? Nie mając studiów? Czy jako świeży absolwent mogę od razu założyć firmę i z powodzeniem zarabiać na projektach? Co robić po studiach aby pracować jako architekt krajobrazu? Każdy przecież kiedyś jakoś zaczynał. Na początku było marzenie. Pomysł. Podejmowanie pierwszych kroków do jego realizacji. Pierwsze sukcesy i porażki. Wystarczy po prostu zacząć. Podobno…



WYBÓR DROGI


Ukończyłam technikum architektury krajobrazu i pomimo, że byłam pilną uczennicą wiedziałam, że byłoby mi ciężko bez studiów w przyszłości pracować się jako architekt krajobrazu. Byłam pewna, że kształcenie się na studiach, będzie odpowiednim krokiem. Tak też zrobiłam i ukończyłam z wyróżnieniem dwustopniowe studia na Politechnice Krakowskiej w 2018 roku. Był to wspaniały i owocny czas w rozwoju osobistym jak i zawodowym.


Politechnika Krakowa, Wydział Architektury, kierunek architektura krajobrazu - pierwsza w Polsce, uzyskała 9 stycznia 2010 r. 5-letnią akredytację European Federation for Landscape Architecture (EFLA).


Samo ukończenie studiów jednak wszystkiego nie daje, nawet na PK. Pomimo obrania tej drogi, czuję, że nie jestem w odpowiednim miejscu i że obecnie nie realizuję się w 100% jako architekt krajobrazu. Po studiach rozpoczęłam pracę jako architekt krajobrazu na etacie aby zdobywać doświadczenie, ale obecna praca to... nie jest to. Za mało w niej mogę działać z zakresu architektury krajobrazu... i to powoduje, że czuję się jakbym marnowała swój potencjał i czas. Więc szukam dalszych możliwości rozwoju, wyzwań projektowych, ciekawej współpracy. Czasami zastanawiam się, dlaczego jest aż tak trudno działać na rynku, skoro człowiek tak bardzo mocno starał się przez te wszystkie lata…. Jest to zastanawiające.


Więc aby realizować się jako architekt krajobrazu polecam pomimo wszystko w pierwszej kolejności studia w tym kierunku lub pokrewnym. Jest kilka dobrych uczelni. Z tych bardziej technicznych uważam PK na dobrym poziomie. Będąc na uczelni angażuj się w różne aktywności dodatkowe, np. koła naukowe, bierz udział w konferencjach naukowych polskich i zagranicznych, warsztatach czy konkursach. Poznasz dzięki temu nie tylko lepiej siebie i ciekawe osoby, nauczysz się organizacji i będziesz mógł wpisać do CV ciekawe projekty. Kolejnym ważnym tematem są praktyki studenckie, które tak często robimy na odczepnego. Dobre praktyki jednak mogą być kluczowe w rozwoju Twojej kariery. Możesz się naprawdę wiele nauczyć oraz jeśli Twoja praca zostanie doceniona, to po zakończeniu studiów być może to będzie Twoja pierwsza praca zarobkowa. Ważne, aby zdobywać doświadczenie i działać etycznie. Kończąc studia, szacuję, że będziesz posiadał ok 10 % wiedzy branżowej na poziome eksperckim - tego co będziesz robił w zawodzie. Moim zdaniem tak jest po każdych studiach. Dalsza wiedza będzie pochodziła z realnego działania w zawodzie – z wizyt na budowie, rozmów z branżystami, doszkalaniu się na własną rękę, poznawaniem nowości… Chyba nie istnieje osoba, która by poznała branżę na studniach w 100 % - wiesz o co mi chodzi.


Gdy nie wybierasz się na studia architektury krajobrazu, możesz spróbować nauczyć się podstaw w inny sposób. Jeśli nie studia to może technikum architektury krajobrazu? Pytaj i wysyłaj CV szukając pracy jako pomocnik w firmach w zawodzie aby zbierać doświadczenie, ważna jest nie tylko praca przy biurku. Czytaj książki, artykuły związane z architekturą krajobrazu i nie tylko. Może uda się nawiązać współpracę przy projektach lub konkurach z bardziej doświadczonymi osobami, od których możesz się uczyć. Bierz udział w bezpłatnych lub płatnych dobrych webinariach, szkoleniach lub kursach, np. organizujących przez SAK, SAPK, Fundację Krajobrazu, itp... Wbrew pozorem, jest sporo możliwości.


Klika przydatnych linków do szkoleń. Zerkaj co jakiś czas:


Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu


Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów


FUNDACJA KRAJOBRAZY


Dodatkowo: Poznaj standardy kształtowania zieleni i dobre praktyki:


W każdym razie, zbieranie wiedzy i doświadczenia jest kluczowe. Sukcesy jak i porażki tak samo się liczą. „Zbieranie batów” od pierwszych niezadowolonych klientów czy pracodawcy są niezłą szkołą. Potrzeba wytrwałości i pewne predyspozycje aby wynieść z nich wiedzę.


Moim zdaniem jedno z najlepszych możliwości rozpoczęcia pracy zawodzie architekta krajobrazu to:


Nauka (solidne podstawy) na uczelni + zbieranie doświadczenie zawodowego = sukces.

WIZJA PRACY


Praca w architekturze krajobrazu – czyli co tak naprawdę się robi? Wizja, że polega na ona samym siedzeniu przed komputerem i kreatywnym rysowaniu koncepcji czy wyobrażenie siebie jako poważnego, bogatego architekta w eleganckim biurze z masą różnych próbników, zastanawiającego się jaki będzie najlepszy dobór gatunku drewna w ławce lub czekanie na iście boską wizję koncepcji dla klienta…. jest tylko wizją i to nieprawdziwą.


Praca architekta krajobrazu w zależności od umowy z pracodawcą lub klientem, polega na ogarnianiu i uwzględnianiu wszystkiego czego się da, z uwzględnieniem tego co trzeba z wyprzedzeniem przewidzieć. Mogę zapewnić Cię, że przed pójściem spać masz sporo do zrobienia. Liczne rozmowy i ustalenia. Wyjazdy i spotkania na budowie czy w szkółkach, różnych sklepach. Doglądanie prac projektowych w biurze czy nasadzeń w terenie. Siedzenie przed programami projektowymi i graficznymi. Szukanie inspiracji i sprawdzanie różnych stron internetowych. Excel. Poprawki. Poprawki. Poprawki.... W zależności od charakteru pracy i skali projektu robi się różne rzeczy i to niekoniecznie przed komputerem. A jeszcze trzeba przewidzieć czas na rozwój, śledzenie zmian w ustawodawstwie. Szukanie nowych materiałów i rozwiązań. Gdzieś w tym znajdź czas na życie prywatne. Zawód architekta krajobrazu jest interdyscyplinarny. Łatwo na każdym kroku popełniać błędy. Więc im lepiej będziesz sobie radzić z organizacją siebie i zadań, tym szybciej zrealizujesz projekt, pracując na etacie czy we własnej pracowni. Z czasem będziesz nabywać cenne doświadczenie. O zarządzaniu sobą w czasie i ogarnięciu projektów napiszę kiedyś osobny materiał.


WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ?


Czy jako świeży absolwent architektury krajobrazu mogę z dumnie wypiętą piersią od razu założyć swoją wymarzoną pracownię i nieźle zarabiać? Pewnie tak, czego z całego serca Ci życzę. Jest jednak spore ryzyko, że nie pociągniesz tak długo. Dlaczego? Ponieważ praca w tym zawodzie, jak już wspomniałam wymaga dużo wiedzy, doświadczenia oraz szczęścia. Jest to żmudna i ciężka praca, szczególnie na początku gdy nie ma się za wiele klientów – jeśli mówimy o profesjonalnej firmie projektującej tereny zieleni. Aby wybić się na tle konkurencji trzeba ją poznać i mieć solidne, długofalowe plany i konsekwentnie z maksymalnym zaangażowaniem je realizować. Praca na etacie w początkowych latach jako architekt krajobrazu jest świetną szkołą przetrwania, sprawdzenia swoich umiejętności, zaobserwowania tego co Ci się podoba w zawodzie, a co nie. Żadna uczenia nie przygotuje Cię na to w 100 %, a początki bywają trudne, często wręcz zniechęcające. Istotne jest uczenie się od innych. Ucz się od lepszych. Szukaj inspiracji w różnych dziedzinach, czasami niezwiązanych ze sobą. Łącz różne pomysły. Eksperymentuj. Sprawdzaj konkurencję, w czym są dobrzy, a w czym nie koniecznie. Co działa a co nie? W końcu najważniejsze pytanie - jak Ty możesz pomóc ludziom? Jakie problemy możesz rozwiązywać? Co możesz innym dać? Wykorzystuj zdobytą wiedzę w tworzeniu własnej firmy.

Jeśli przy zakładaniu Twojej firmy, jedynym motorem jest zarabianie pieniędzy, to nie wróżę Ci świetlanej przyszłości. Na dłuższą metę może ta motywacja nie wystarczyć… Jasne, że zakłada się firmę aby zarabiać, jednak nie powinna być to jedyna motywacja. Jeśli chodzi o finanse, to jest podobnie jak w większości innych zawodów, zarobki są zależne od wielu czynników, tj. doświadczenia, miejscowości, wielkości zlecenia czy bazy klientów… Na początku może być bardzo ciężko. Jeśli jednak chcesz spróbować, to zacznij od pomysłu i wizji swojej firmy.

Sama stoję tuż przed otwarciem własnej pracowni Just Landscape, gdzie wraz z zespołem architektów, architektów krajobrazu będziemy tworzyć projekty terenów zieleni dostosowane do współczesnych wymagań środowiskowych i potrzeb ludzi. Tak, brzmi to bardzo górnolotnie, jednak taką mam wizję, to mnie definiuje i motywuje. Jeszcze przede mną dłuuuga droga. Wiem, że nie będzie to łatwe i popełnię masę błędów przy realizacji mojego wieloletniego planu, jednak chcę dzielić się moimi sukcesami i porażkami poniesionymi na polu zakładania i prowadzenia własnego biura (współpraca z inwestorami, proces projektowy, realizacji, nadzór, itp.). Chcę pokazać jak wygląda od wewnątrz proces powstawania i działania pracowni. Chcę przedstawiać dobre przykłady i nowoczesne rozwiązania stosowane w architekturze krajobrazu. Chcę aby Just Landscape było inspiracją dla innych oraz dowodem, że da się inaczej.


Łatwiej rozpocząć działania samemu, gdy się widzi, że ktoś też działa i tak jak ja nie ma łatwo. Mam nadzieję, że starczy mi wytrwałości i samozaparcia w trudnych chwilach, które NA PEWNO się pojawią – nie ma co się okłamywać, łatwo nie będzie. Samo uświadomienie sobie, że takie chwile się pojawią – chwile zwątpienia, niechęci, strachu, nawet lenistwa, kryzys twórczy lub finansowy – pomoże Nam w momencie wystąpienia takiej sytuacji. Trzeba się na nie odpowiednio wcześniej przygotować. Na chwilę obecną tworzę stronę Just Landscape. W krótce będziesz mógł ją zobaczyć ;)


ODPOWIEDZIALNOŚĆ


W pracy architekta krajobrazu jest jeszcze kolejny aspekt z wielu, na który chcę zwrócić uwagę – odpowiedzialność za siebie i innych. Pamiętaj, że projektowanie przestrzeni to odpowiedzialność za bezpieczeństwo, szczególnie ludzi, którzy będą korzystać z zrealizowanej przestrzeni, czy to ogrodu czy przestrzeni publicznej. Projektując musisz wykazać się znajomością aktualnych przepisów i najlepszych rozwiązań dostosowanych do potrzeb miejsca i ludzi. Projektujesz dla ludzi, nie da siebie. Wiadomo, że papier absolutnie wszystko przyjmie, ale bądźmy poważni - projektujmy świadomie, zgodnie z przepisami i uwzględnieniem zmian przestrzeni w czasie.


Zepsuć można naprawdę wiele, już na początku projektu. Wystarczą złe pomiary i mamy błędnie zamówione materiały za kilkanaście tysięcy, opóźnienia i potem kosztowne kary umowne. Wystarczy słaba komunikacja i niezapisane ustalenia aby doszło do niepotrzebnych konfliktów. To odpowiedzialność nie tylko za swoje, ale przede wszystkim cudze pieniądze. Dlatego nauka od innych jest tak ważna, bo sami bez wiedzy nie damy rady. Architekt krajobrazu w zależności od umowy w swojej branży jest odpowiedzialny nie tylko za dobór roślinności, rozwiązania projektowe. Ma realny wpływ na otaczającą nas przestrzeń, to jak ją postrzegamy i jak się w niej czujemy. Powinien przekonywać do zastosowanie lepszych rozwiązań prętowych. Kształtuje krajobraz, który ma niebagatelne znaczenie dla jakości codziennego życia mieszkańców. Wpływa na aspekty ekonomiczne, jak choćby wzrost wartości działek dzięki dobrze zaprojektowanym i zielonym przestrzeniom. O relacji architektury krajobrazu i ekonomii również napiszę artykuł.

PODSUMOWANIE


W Polsce architekt krajobrazu nie ma łatwo. Jest to zawód wciąż młody - rozwijający się. Dużo pracy przed nami, aby ten zawód w naszym kraju był doceniony i uwzględniany przez architektów jak i władze. Jak wiesz, aby zostać architektem krajobrazu nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Zawód nie jest chroniony w żaden sposób i projektować ogrody (tereny publiczne raczej trudniej) może każdy chociażby po filozofii, jeśli opanuje podstawy. Nie wygląda to ciekawie…


To nie znaczy, że nie da się działać jako ambitny architekt krajobrazu. Można projektować ogrody, od tego pewnie większość młodych architektów krajobrazu zaczyna… by potem wejść (w moim odczuciu) na wyższy poziom i projektować tereny zieleni, np. ogrody kieszonkowe, zieleńce, parki, proponować rozwiązania zielono-niebieskiej infrastruktury. Można pomagać w pracowniach i uczyć się od lepszych i bardziej doświadczonych architektów.

Dzięki wytrwałości możesz bardzo dużo. Jedynym ograniczeniem jesteśmy my sami.


mgr inż. arch. kraj. Justyna Mazur-Łabuz

Zacisze domowe z dwoma kotami, biuro Just Landscape

Wrzesień 2021, Kraków


Z chęcią zapoznam się z Twoimi przemyśleniami dotyczącymi pracy architekta krajobrazu.

Masz jakieś pytania lub uwagi? Z czymś się nie zgodzisz? O czymś zapomniałam? Coś Ci się spodobało?


Daj mi koniecznie znać pisząc na adres:

j.mazurlabuz@gmail.com lub just.landscape2020@gmail.com


Jeśli potrzebujesz pomocy architekta krajobrazu, napisz do mnie.


Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykorzystanie tekstu i grafik wyłącznie za pisemną zgodą autora.

.

Commentaires


Les commentaires sur ce post ne sont plus acceptés. Contactez le propriétaire pour plus d'informations.
bottom of page