top of page

Lokalizacja projektu: Kraków

Obszar: 58 156 m²

Data projektu: 2015/2016 rok

Projekt: studencki

Projekt powstał w ramach kursu Projektowanie Zintegrowane na 3 roku studiów inżynierskich na kierunku architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

PARK PUBLICZNY "MŁYNÓWKA KRÓLEWSKA"

 

Celem projektu jest stworzenie koncepcji parku miejskiego dla okolicznych mieszkańców. Kompozycja parku bazuje na relacjach figur geometrycznych. Wydzielają one poszczególne wnętrza o różnych funkcjach. Przez ten obszar płynęła kiedyś rzeka "Młynówka Królewska" - sztuczne koryto rzeki Rudawy zbudowane w XIII wieku.

osiedle widok - askonometrie.jpg
rzut osiedle widok

Park zlokalizowany jest w zachodniej części Krakowa, niedaleko ul. Armii Krajowej. Projektowana przestrzeń została podzielona na obszary o zróżnicowanej funkcji. Kompozycja parku bazuje na układach i wzajemnych relacjach geometrycznych figur takich jak trójkąty.

 

Projekt uwzględnia powstanie szklanego pawilonu (z restauracją, palmiarnią oraz przestrzenią wystawową), utworzenie nowych ścieżek pieszo-rowerowych oraz małej architektury dostosowanej do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W miejscach, gdzie występuje zmiana wysokości jak i pod siedziskami proponuje się szczelinowe panele świetlne. Park jest idealnym miejscem do odpoczynku osób w każdym wieku.

 

  

Kilka wizualizacji:

W centralnej części parku zaprojektowano pawilon wystawowy. Wzdłuż obiektu przewiduje się ciąg pieszy o nawierzchni utwardzonej otoczony trawami ozdobnymi. W pawilonie będzie zlokalizowana t.j. oranżeria dla roślin egzotycznych, kawiarnia oraz sala koncertowa i wystawowa. 

Obiekt posiada jedno wejście od strony północnej, do którego prowadzą schody terenowe. Konstrukcja dachu składa się z zamkniętych profili ze stali nierdzewnej, ukształtowanych w formy trzech piramid, które pokryte są taflami szklanymi na rotulach.

Ogólna rozpiętość pawilonu wynosi 24,3 x 40 m. 

wizualizacja 4.jpg
przektoje przez pawilon.jpg
przektoje przez pawilon.jpg
przektoje przez pawilon.jpg
przektoje przez pawilon.jpg
fragmnet ogorodowy osiedle widok.jpg

W bezpośrednim otoczeniu pawilonu zaprojektowano ciągi ścieżek żwirowych oraz nasadzenia traw ozdobnych.

 

Układ ścieżek wynika z kompozycji pawilonu, stanowiąc przedłużenie jego krawędzi.

 

Surowa bryła szklanego pawilonu jest zmiękczana otaczającą go roślinnością.

 

gatunki w fragmnecie ogrodowym.jpg
bottom of page